Narodziny tarajów

Dziś nadszedł ten dzień, kiedy Ogród Zoobotaniczny w Toruniu chciałby podzielić się ze wszystkimi sensacyjną informacją. Narodziny w zoo to zawsze szczególne wydarzenie, ale przyjście na świat młodych tarajów to wielka rzadkość i powód do dumy. Tym bardziej, że są to pierwsze narodziny tarajów w Polsce i drugie, odnotowane w ciągu ostatnich 12 miesięcy, na świecie.
A jak do tego doszło, że ten niezwykły gatunek kota trafił do toruńskiego zoo?
Taraj zawsze był gatunkiem bardzo nielicznie reprezentowanym w ogrodach zoologicznych, a w Polsce, choć przed laty taraje eksponowano w zoo w Łodzi i w Poznaniu, to jednak nigdy nie udało się ich rozmnożyć. Po wieloletniej przerwie nieobecności tarajów w polskich ogrodach zoologicznych, po długich staraniach i decyzją koordynatora tego gatunku, Ogród Zoobotaniczny dostał szansę na udział w programie hodowlanym tego zagrożonego kota. I tak 4 września 2020 roku z zoo w Monachium przyjechało do Ogrodu roczne rodzeństwo: Tim i Tommy. Po niespełna dwóch latach, bardziej śmiały na co dzień Tommy, w ramach programu EEP wyjechał do zoo w Talinie, do Timiego natomiast przydzielono młodziutką samicę, która przyjechała z Decin ZOO w Czechach 18 lipca 2023 roku. Początkowo taraje zajmowały osobne wybiegi oddzielone siatką co pozwalało na wstępne poznawanie. Łączenie pary na wspólnym wybiegu rozpoczęło się na przełomie sierpnia i września. U taraja jest to trudny i ryzykowny proces, gdyż nierzadko dochodzi do agresji a nawet zabicia samicy przez samca. Wszystko odbywało się pod czujnym okiem opiekuna aż do 11 października, kiedy to para po raz pierwszy została na wspólnym wybiegu na noc. Pierwsze oznaki rui zostały zaobserwowane w grudniu, a charakteryzowały je specyficzne nawoływania samicy. Nie mieliśmy jednak pewności czy doszło do zapłodnienia bo nie udało się zaobserwować kopulacji. I tak niespodziewanie - 27 lutego przyszły na świat cztery kocięta, z czego jeden najmniejszy niestety nie przeżył, co często zdarza się przy tak licznym miocie. U tarajów bowiem rodzi się zazwyczaj od 1 do 2 maluchów, zaś tak mnoga ciąża jest rzadkością.
Taraje należą do najmniej poznanych kotów, których populacja w naturze drastycznie spada. We wszystkich zoo na świecie, które są swoistymi azylami zagrożonych gatunków, przebywa obecnie 145 osobników, z czego w europejskich placówkach tylko 57! W warunkach ogrodów zoologicznych rozmnażają się rzadko, o czym może świadczyć liczba narodzin. W ostatnim roku urodziło się tylko szczęść kociąt – cztery w Ogrodzie Zoobotanicznym w Toruniu i dwa w Songkhla Zoo w Tajlandii.
Mamy nadzieję, że nasze maluchy osiągną dojrzałość i w niedalekiej przyszłości przyczynią się do zwiększenia populacji tego zagrożonego gatunku.
WAŻNE
Z uwagi na konieczność zapewnienia samicy spokoju przy odchowywaniu młodych, wybieg z tarajmi będzie przez pewien czas niedostępny dla zwiedzających.
Młode taraje