Odszedł wieloletni symbol Ogrodu Zoobotanicznego - niedźwiedź Nufi

 Dziś dzielimy się bardzo smutną wiadomością, dotyczącą jednego z najbardziej charakterystycznych mieszkańców naszego Ogrodu. Choć do tej pory trudno nam w to uwierzyć, niedźwiedź Nufi zakończył nagle i zupełnie niespodziewanie swoje 26 letnie życie.

W piękny, słoneczny dzień 21 lipca, jak zwykle wypuszczony został na wybieg, zjadł z apetytem porcję jabłek, spacerował, odpoczywał w cieniu, kąpał się kilkukrotnie w basenie. Wyglądał na w pełni zdrowego, zadowolonego misia. Spacerującego po wybiegu widziano go  jeszcze po godz. 15. Nic w jego zachowaniu  nie wzbudzało najmniejszego niepokoju.

Gdy o 17, opiekun chciał zwabić go do gawry, zauważył, że Nufi leżący na boku, jakby odpoczywał, nie reaguje na wołanie – okazało się, że nie żyje.

To był dla wszystkich szok!!!! Nufi przybył do Torunia jako roczny niedźwiadek i przeżył u nas 25 lat. Od 6 lat miał możliwość życia na nowym wybiegu w towarzystwie niedźwiedzicy Volty.

Przeprowadzona sekcja zwłok, jako przyczynę śmierci wskazuje ostrą, nagłą niewydolność krążeniowo- oddechową. Nufi nie miał śladu żadnych chorób przewlekłych, wszystkie ważne narządy wewnętrzne były w dobrym stanie.

Dla wszystkich pracowników naszego Ogrodu  śmierć Nufiego to ogromna strata, wszyscy byli z nim związani, bardzo go lubili. Staraliśmy się całe jego życie otaczać go jak najlepszą opieką, poprawiać warunki bytowe. Nufi nigdy nie chorował, nie sprawiał żadnych problemów.

Odszedł nagle, cichutko, niepostrzeżenie i do dziś trudno nam pogodzić się z faktem, że już więcej go nie zobaczymy.

Poza radosnymi chwilami, gdy przychodzą na świat młode, gdy przybywają do nas ciekawe, nowe gatunki, są i takie szalenie smutne wydarzenia, na które nie mamy wpływu, które zaskakują i wywołują  pytanie: dlaczego?

 Dyrektor  i pracownicy Ogrodu Zoobotanicznego w Toruniu

Odszedł wieloletni symbol Ogrodu Zoobotanicznego - niedźwiedź Nufi